Šiemet turbūt retas lietuviškosios kulinarijos tinklaraštininkas nevalgė cukinijų žiedų. Neatsilieku ir aš, ypač kai turim daug cukinijų. Pirmiausiai buvo išbandytas itališkas receptas su mozarelos bei ančiuvių įdaru, antrą kartą palikta tik mozarela ir pridėta daug žolelių, o šį kartą¬† – trimis sūriais įdaryti cukinijų žiedai, pagardinti pomidorų padažu. Tikras skanumėlis.
Rekomenduojama naudoti vyriškus cukinijų žiedus ir skinti anksti ryte, kai žiedai dar tik skleidžiasi. Kepti nedelsiat, nes ilgiau pastovėjus, jie suglemba, apvysta.
6 cukinijų žiedai;
½ puodelio rikotos sūrio;
3 v.š. mozarelos sūrio, tarkuoto;
2 v.š. Džiugo sūrio, tarkuoto;
šakelė šviežio čiobrelio;
keli baziliko lapeliai;
druska ir juodieji pipirai;
1 kiaušinis;
miltai;
džiūvėsėliai;
Padažui:
1 v.š. alyvuogių aliejaus;
4 dideli sunokę pomidorai;
1 skiltelė česnako;
pluoštelis šviežių bazilikų;
druska ir juodieji pipirai.
Nuo žiedų nuskabyti taurėlapius, atsargiai išimti kuokelius ir piestelę, t.y., viską kas yra viduje ir atsargiai nuplauti po tekančiu vandeniu. Nusausinti. Įdarui sumaišyti sūrius, pagardinti druska bei pipirais, įberti smulkiai pjaustytų bazilikų lapelių bei nuskabytus čiobrelių lapelius. Viską gerai išmaišyti ir prikišti žiedus, juos gražiai užskleidžiant (vienur rašo, jog įdarą galima sudėti nedideliu šaukšteliu, kitur, kad įpurkšti konditeriniu švirkštu, kadangi nei mažo šaukštelio, nei švirkšto neturėjau, tai formavau iš sūrio nedidelius ritinėlius, kuriuos labai lengvai įkišau į žiedo vidų). Įdarytus žiedus gerai apvolioti miltuose, tada merkti į išplaktą kiaušinį ir gerai apvolioti džiūvėsėliuose. Dėti 15 minučių į šaldytuvą, kad sutvirtėtų, o vėliau iškepti įkaitintame aliejuje.
Padažui pomidorus blanširuoti, nulupti odelę ir smulkiai supjaustyti. Įkaitintame aliejuje pakepti susmulkintą česnako skiltelę, suberti pomidorus, baziliko lapelius ir kaitinti vis pamaišant, kol padažas pradės tirštėti. Pagardinti druska bei pipirais. Pertrinti per sietelį.
Į lėkštę plonu sluoksniu paskleisti padažo ir uždėti po pora cukinijos žiedų.
Šaltinis: panašus įdaras matytas interneto platybėse, o toliau viskas pritaikyta pagal sodo galimybes
Forelle jau kaip man patinka tavo paskutiniai visi įrasai 🙂 jau tokie skanus, vilionatys… mh… ir toliau taip 😉 as atostogauju, bet mielai foodblogerius praverčiu … liga…
Nu eina sau, aš tuoj verksiu kompą apsikabinusi… Visi tų cukinijų žiedų ragavo, o aš kaip kokia ryža – ne. :)))
Ačiū, manau čia atostogų įtaka, ne kitaip. O dar kai būu sode, tai išbanyt visada yra ką. Gerų tau atostogų, aš savaitė kai pabūnu be interneto, paskui ne vienos valandos reikia visų įrašams peržvelgt
Vilma, ne tu viena ryža 😀 aš irgi nei darius, nei ragavus. net pyktis ima 😀
Vilma ir Egidija, būtumėt arčiau Dzūkijos, tai ne tik cukinijos žiedų, bet ir moliūgo duočiau.
Skirmante, erzini? 🙂
Gerai, kad pas mane šaldytuve du butternut squash’ai guli, kitaip tikrai apsiverkčiau. 🙂
O aš mielai iškeisčiau juos į žiedus, nes šiemet su moliūgais prastai, žydi tik vyriški žiedai 🙁
Siūlau mainus. 🙂
Labai siūlau išbandyti kas nebandė. Mes su vyru jau nuo pernai juos darome. Super patiekalas. Pernai labai daug turėjom žiedų, tai netgi užsišaldėm jau visą gatavą produktą, tik reikdavo išimti ir kepti ir super galiu pasakyti, nieko nepakenkė šaldymas, drąsiai galima ir taip daryti. Šiais metais ir vėl taip žadam daryti. Na lekiu į virtuvę, žiedai jau laukia 🙂 Skanaus!
Tai moliūgų tinka moteriški, o cukinijų vyriški žiedai?
Ai supratau: vyriški tinka todėl, kad vaisių iš jų tikrai nebus. Tinka ir moteriški, jei cukinijos auginamos tik dėl žiedų ir „milijono“ pačių daržovių nesinori.
Radau internete: „Kai kas sako, kad maistui ruošiami tik vyriškieji, jie skanesni ir traškesni. Na, taip siūloma tik naudos sumetimais – moteriškieji žiedai lai lieka lysvėje ir brandina daržoves. „
Taip, jūs teisi, galima naudoti tiek moteriškus, tiek vyriškus žiedus, bet aš kepimui naudoju vyriškus