Degustacija „Stumbre“

Prieš savaitę maisto tinklaraštininkai buvo sukviesti į gurmanišką renginį su paslaptingu archainių ritualų prieskoniu. Vakaras prasidėjo „Stumbro“ muziejuje, kur buvome supažindinti  su lietuviškų alkoholinių gėrimų atsiradimu, „Stumbro“ istorija. Muziejuje pamatėme  su „Stumbro“ gamykla susijusių eksponatų: gamybos procesui naudojamų aparatų, taros, etikečių. Čia yra ir tarpukario gamyklos bendraturčio  Mykolo Velykio kabinetas su to meto autentiškais baldais.

Stumbro degustacija05

Iš muziejaus patraukėme į gamybines patalpas, kur apie gėrimų gamybą mums  pasakojo keturis dešimtmečius „Stumbre“ dirbanti, tarptautinių konkursų degustatorė  ir vyriausiosioji „Stumbro“ gėrimų  ekspertė Aldona Volkienė.

Stumbro degustacija96

Gavome paragauti ir garsiųjų „Trejų devynerių“ antpilo. Šis antpilas gaunamas 27 augalinius ingredientus  (šventagaršvių, rabarbarų, gencijonų, vaisinių alpinijų šaknys, pipirai, imbieras, muskatų riešutai ir žiedai, apelsinų, citrinų žievelės, šaltekšnių, cinamonų žievė, žvaigždinių anyžių vaisiai, juodgrūdžių sėklos, stumbražolė, kardamonų vaisiai ir kt.) užpylus alkoholiu ir ilgai brandinant. Toks antpilas turi 47% alkoholio.

Kad antpilas taptų skaidrus ir įgautų išraiškingą skonį, specialiuose induose jis distiliuojamas devynias dienas.  Sumaišius tokį antpilą su degtine, gaunama žolelių skonio „Devynerių“ degtinė.

page2

Po ekskursijos grįžome atgal į muziejų, kur mums apie 3 ir 9 skaičių mitologiją bei apie senovės lietuvių dievybes pasakojo etnologas profesorius L. Klimka. Paskaita buvo labai įdomi ir informatyvi. Sužinojome, kad pagal archajišką mėnulio kalendorių savaitė turėjo devynias dienas, kad devyni mėnulio mėnesiai – tai ne tik nauja žmogaus gyvybė šiame pasaulyje bet kartu ir laiko tarpas nuo pirmųjų rudens požymių iki vidurvasario. Skaičius „devyni“ magišką reikšmę turi ir lietuvių etnologijoje, jis labai dažnai minimas dainose, patarlėse ir pan.

page1

Vėliau sekė degustacija. A.Volkienė supažindino su pagrindinėmis degtinės degustavimo taisyklėmis: gėrimas vertinimas pagal tris kriterijus: skaidrumą, aromatą ir skonį; degustuojama iš bespalvės, lygaus stiklo šiek tiek siaurėjančios brendžio taurės; degustuojant degtinę reikia gerti mažais gurkšneliais, leidžiant tekėti liežuviu – lyg piltuvėliu, į gerklę; degustuojant, gėrimo pilama po 50 gramų, jis užgeriamas 5-7 gurkšniais vandens; patalpa, kurioje degustuojama degtinė, turi būti išvėdinta, oro temperatūra turi siekti 18 – 25 laipsnių pagal Celsijų, o degtinės – 20 – 22 laipsnių pagal Celsijų. Geriausia degtinė yra ta, kuri turi neutralų aromatą, švelnų bei minkštą skonį.

Stumbro degustacija118

Ponia A. Volkienė dar papasakojo apie keletą kitų „Stumbro“ gėrimų, koks maistas tinka prie tam tikrų gėrimų ir pasidalino vėsinančio kokteilio receptu:

    • Atšaldykite ir lygiomis dalimis sumaišykite „Raudonų devynerių“ trauktinę, greipfrutų ir apelsinų sultis. Šį mišinį supilkitę į jau paruoštą stiklinę, gausiai pridėtą smulkinto ledo. Rekomenduojama gerti per šiaudelį.

Trys valandos pralėkė nepastebėtai. Ačiū organizatoriams už nuostabų vakarą, nuotraukas ir konspektą 🙂

5 comments on “Degustacija „Stumbre“Add yours →

    1. Julija, aš irgi nevartoju, ypač tuos, kur degustavom, bet vistiek įdomu į tokius renginius atvykti. Tik kitą kartą reikės pačiai viską konspektuoti, o tai daug ko ir neatsimenu, o atsiųstame konspekte neradau

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*